Opublikowano:

Na czym polega praca architekta

Praca architekta albo biura projektowego polega na projektowaniu rzeczywistości dostosowanej do wymagań współudziałowca inwestycji w kontekście urbanistycznym, prawnym, technicznym i rynkowym.

To nie tylko efektywne i techniczne rozwiązania, które częstokroć bywają bezsporne i mogą być rysowane przez wielu inżynierów.

To także projektowanie skutków, czyli umiejętność przewidzenia w każdym szczególe jak obiekt będzie funkcjonować kiedy już budowa się skończy.

Fachowy architekt lub biuro projektowe stara się zrozumieć klienta, specyfikę jego działalności, sposób działania, kulturę pracy, światopogląd.

To ma niewielkie znaczenie w przypadku gdy skupiamy się na strukturze ścian, fundamentów albo dachów, decydujące – gdy zadamy sobie pytanie po co tak de fakto powstaje ten budynek?

Wysoka jakość architektury wprost przekłada się na jakość działania obiektu.  Architektura najwyższej klasy może być spektakularna, niemniej jednak najczęściej uzależniona jest od tysięcy szczegółów, których nie mamy świadomości, dopóki nie staną nam na przeszkodzie. Architektura najwyższej jakości jest odpowiedzią na pytanie co najlepiej służy naszemu celowi. Epatowanie nowoczesnością może drogo kosztować, co jest całkowicie uzasadnione w siedzibie spółki technologicznej lub dużego banku, a nie koniecznie potrzebne w piekarni lub klimatycznej restauracji o profilu historycznym.

Brak świadomości tych problemów u projektanta skutkuje marnotrawstwem środków, jeżeli już nie w metodę bezsporny (brzydota i niefunkcjonalność obiektów, niedostosowanie do kontekstu) – to w sposób pośredni, poprzez utracone potencjalne korzyści (utrata wizerunku, niechęć nabywców).

 

Nieznajomość przepisów nie zwalnia nikogo z obowiązku ich przestrzegania. Inwestujesz swoje pieniądze, masz pomysł, osobą która przez gąszcz przepisów i technologi bezpiecznie poprowadzi ciebie i twój pomysł jest w tym momencie architekt biuro projektowe Bytom. Katowice są miastem rozwijającym się w dużym tempie, wymagającym najwyższych standardów jakości pracy architekta. Determinacja współudziałowca inwestycyjnego, upór i zręczność projektanta stwarza, że niemożliwe wypada z naszego słownika.

Rozmowa, dokładnie tak samo jak rysunek jest jednym z podstawowych filarów pracy architekta. Projektowanie architektoniczne to synteza – czyli łączenie, wiązanie, godzenie sprzeczności w drodze do doskonałości projektowanego budynku. Umiejętność rozmowy, wrażliwość i elastyczność stwarza, że powstają perfekcyjne projekty. Dobry kontakt  architekta z klientem nie jest jedyny, obowiązkiem jest rozważenie wszystkich stron procesu inwestycyjnego i umiejętność rozmowy z nimi – urzędników, budowlańców, inżynierów specjalizujących się w osobistych branżach.