Opublikowano:

Otwieranie biura architektonicznego

Otwarcie własnego biura projektowego jest dobrym rozstrzygnięciem dla architekta.  Ma możliwość on pracować na własny  rachunek i  tworzyć własną renomę poprzez własne nazwisko. Nie każdy lubi pracować u kogoś, dlatego otwarcie biura projektowego w pewnym etapie drogi do sukcesu zawodowego jest dla architekta  najlepszym rozwiązaniem.

Podstawa pracy architekta jest bardzo dobry i szybki komputer i głównie dobre oprogramowanie.  Oprogramowanie do pracy architekta ma możliwość kosztować mniej więcej 20.000 zł,  nie jest to niewielki wydatek. Ażeby otworzyć biuro projektowe, architekt musi wydać minimum 40.000 PLN.

W tej chwili spora większość prac architekci wykonują w programach architektonicznych. Ze świecą można szukać architekta, który pracuje nad tzw. deską kreślarską. Oprogramowanie ułatwiło pracę architektom i przyspieszyło ich pracę.

Otwierając Biuro projektowe Katowice  architekt musi zadbać  o odpowiednią reklamę.  Na początku nieprosto jest się rozreklamować, ponieważ młodzi architekci nie posiadają zbyt kompleksowego portfolio, a klienci szukający usług architektonicznych oczekują doświadczenia w projektowaniu.

Dlatego młodzi architekci powinni zaczynać od nieznacznych projektów, budować swoje praktykę i portfolio. Dopiero gdy zbudują swoją renomę, powinni starać się o  duże, niełatwe, ale też dobrze płatne zapotrzebowania.

Trzeba pamiętać, że samodzielne wykonywanie zawodu architekta bez ograniczeń w biznesie architektonicznej wiąże się z posiadaniem dyplomu „magistra inżyniera architekta”, uzyskaniem uprawnień budowlanych w branży architektonicznej , a ponadto bycia członkiem Izby Architektów RP.